eparagony.pl

Obowiązkowa kasa fiskalna - nowe branże w latach 2025-2027

Obowiązek kasy fiskalnej – od 2025 nowe branże

Obowiązek kasy fiskalnej – od 2025 nowe branże

W Rozporządzeniu Ministra Finansów wskazano nowe grupy podmiotów, na które w latach 2025-2027 zostanie nałożony obowiązek fiskalizacji. Sprawdzamy, kogo to dotyczy.

Kasa fiskalna – kto musi ją posiadać?

Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że obowiązek ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej ma każdy podatnik, który sprzedaje towary lub usługi na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz rolników ryczałtowych.

Tutaj warto doprecyzować, że „kasy rejestrujące” to grupa obejmująca 3 rodzaje urządzeń:

  • kasy (czasem potocznie nazywane „kasami fiskalnymi”),
  • drukarki,
  • kasy w postaci oprogramowania (tzw. kasy wirtualne).
  • Dla uproszczenia będziemy w tym artykule posługiwać się słowem „kasa” i „kasa fiskalna” jako synonimy kasy rejestrującej.

    Od przytoczonej zasady występują wyjątki, czyli zwolnienia z obowiązku korzystania z kasy. Obejmują one jednak coraz mniejszą liczbę podatników – ustawodawca sukcesywnie ogranicza grupy podmiotów uprawnionych do zwolnienia.

    Tak też się stało w nowym Rozporządzeniu Ministra Finansów z dn. 17 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek fiskalizacji objął kolejne branże. Wejście w życie tych przepisów przewidziano na lata 2025-2027.

    Nowe rozporządzenie i nowa grupa podatników z obowiązkiem fiskalizacji od 2025 roku

    Wspomniane Rozporządzenie MF wydłużyło listę podatników, którzy pod żadnym względem nie mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży. To oznacza, że w nadchodzących latach będą musieli nabyć odpowiednią kasę rejestrującą i wystawiać stosowne dokumenty fiskalne.

    Obowiązkowa kasa fiskalna obejmie dodatkowo sprzedaż towarów i usług:

    1. Od 1 lipca 2025 roku:
      • papierosy elektroniczne
      • wyroby zawierające alkohol etylowy (powyżej 50% objętości) nieprzeznaczonych do spożycia
      • węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla służące celom opałowym
    2. Od 1 kwietnia 2026 roku:
      • usługi parkingowe (w tym automaty) ➥ sprawdź ofertę
      • sprzedaż biletów w automatach ➥ sprawdź ofertę
        (dokładnie: świadczenie usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji [z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 19 i 20 załącznika do rozporządzenia (autokarowe/autobusowe miejskie/podmiejskie/międzymiastowe, gdzie ceny ustala gmina lub rada m.st.Warszawy)] przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie (bezgotówkowej).
    3. Od 1 kwietnia 2027 roku:
      • sprzedaż towarów i usług w automatach vendingowych ➥ sprawdź ofertę
        (dokładnie: dostawa towarów lub świadczenie usług (z wyłączeniem w.w. biletów/parkingów) przy użyciu urządzeń [obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie (bezgotówkowej) i wydają towar/bilety], z wyłączeniem usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług).

    Powyżej wskazaliśmy wyłącznie nowe podmioty, na które w latach 2025-27 zostanie nałożony obowiązek fiskalizacji. Pełna lista podmiotów wyłączonych ze zwolnienia wraz z wyjątkami dostępna jest w Rozporządzeniu.

    Kasa fiskalna dla parkingu – obowiązkowa od 2026. Wybierzesz paragon drukowany czy kod QR?

    Od 1 kwietnia 2026 roku obowiązek fiskalizacji obejmie usługi parkingowe (w tym sprzedaż w automatach), co oznacza, że konieczne będzie ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej i wystawianie paragonów na parkingach.

    Jak się z tym zmierzyć? Można postawić na tradycyjne wydruki lub też… ułatwić sobie życie i wystawiać elektroniczne paragony fiskalne. Taki paragon cyfrowy wystawia się automatycznie i nie wymaga w tym procesie udziału pracownika.

    W przypadku usług parkingowych najlepiej sprawdzi się wydawanie eparagonu przez kod QR wyświetlony na ekranie parkingowego systemu sprzedaży (choć nie jest to oczywiście jedyny możliwy sposób wydania eparagonu – dobieramy go indywidualnie podczas wdrożenia).

    Do wystawienia e-paragonu potrzebna jest odpowiednia drukarka fiskalna online i integracja systemu sprzedażowego z repozytorium eparagony.pl. Przeczytaj więcej o warunkach.

    Sprawdź dedykowaną ofertę na paragony elektroniczne dla usług parkingowych:

    Sprzedaż biletów a kasa fiskalna. Postaw na eparagony w automatach biletowych

    Od 1 kwietnia 2026 grupa podatników, którzy muszą posiadać kasę fiskalną i ewidencjonować sprzedaż poszerzy się także o sprzedaż biletów w modelu samoobsługowym (przez automaty).

    Zamiast drukować tradycyjne paragony warto rozważyć wprowadzenie eparagonów fiskalnych, które wystawią się automatycznie w wersji elektronicznej – bez żadnych wydruków i bez udziału pracownika.

    Dobrym przykładem wydawania eparagonów w sprzedaży samoobsługowej jest nasze wdrożenie w sklepie autonomicznym ESOTIQ, o którym przeczytasz tutaj. W tej implementacji e-paragon fiskalny jest dostarczany w formie unikatowego linka mailowo lub SMSem. Metodę wybiera klient podczas transakcji, a sam eparagon trafia do niego natychmiast po płatności. Cały proces jest szybki, wygodny i automatyczny.

    Nie jest to oczywiście jedyny sposób wydania eparagonu dla sprzedaży samoobsługowej – metodę dopasujemy indywidualnie do Twojej infrastruktury i potrzeb podczas wdrożenia.

    Pamiętaj, że aby móc wystawiać eparagony, należy posiadać odpowiednią drukarkę fiskalną online i zintegrować swój system sprzedażowy z repozytorium eparagonów, typu HUB eparagony.pl. Przeczytaj więcej o warunkach.

    Zainteresowały Cię eparagony? Sprawdź dedykowaną ofertę dla sprzedaży biletów w automatach:

    Fiskalizacja vendingu – obowiązkowa kasa fiskalna dla automatu vendingowego

    Według rozporządzenia MF od 1 kwietnia 2027 roku kasa fiskalna będzie obowiązkowa także dla sprzedaży z automatów vendingowych (z wyłączeniem sprzedaży biletów i usług parkingowych, co zostało zaplanowane na rok wcześniej).

    Jeżeli Twój biznes korzysta z vendingu, od 2027 będziesz musiał(a) wystawiać wszystkim kupującym paragony fiskalne. Można to zrobić w sposób tradycyjny lub postawić na innowację: paragony fiskalne w wersji cyfrowej, wystawiane całkowicie automatycznie (i oczywiście bez wydruku).

    W przypadku sprzedaży przez automat samoobsługowy eparagon możesz dostarczyć nabywcy, np. za pośrednictwem kodu QR, tagu NFC czy w aplikacji, jeżeli taką udostępniasz. Dowiedz się więcej o metodach wydania eparagonu nabywcy.

    Aby wystawić e-paragon, potrzebna jest odpowiednia drukarka fiskalna online i integracja systemu sprzedażowego z repozytorium eparagony.pl. Przeczytaj więcej o warunkach.

    Zainteresowały Cię eparagony? Sprawdź dedykowaną ofertę dla vendingu:

    Dziękujemy i do napisania!

    Spodobał Ci się ten artykuł?
    Podziel się nim.